670 lat bydgoszczy

Recytacja rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi

Czym jest liczba Pi wie każdy. Skąd się wzięła? Kto ją po raz pierwszy obliczył? Jak znalazła się we wzorach? Wiecie? Dziś będzie okazja na odnalezienie odpowiedzi na te pytania. Wszystko za sprawą konkursu recytowania rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi. Na zdjęciu tegoroczni laureaci.

Liczba Pi – zapisywana jako 3,14 zwana też ludolfiną – jest jedną z pierwszych odkrytych przez człowieka liczb niewymiernych. Dziś liczba π jest najsłynniejszą z wszystkich stałych matematycznych. Jako jedyna liczba ma swoje święto, które obchodzone jest 14 marca.

Z tej okazji po raz drugi w naszej szkole 13marca odbył się konkurs „Recytacja rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi” zorganizowany przez panią mgr Magdalenę Kucharską i klasę IIb.

111 cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi wyrecytował Łukasz Chruścicki z kl. IC i tym samym zdobył I miejsce. II miejsce zdobył Bartosz Wojtuń z kl. IID (97 cyfr), a III Michał Kalinowski z kl. IF (46 cyfr). Wszystkim serdecznie gratulujemy i zapraszamy do bicia rekordu za rok, który należy do Krzysztofa Weltrowskiego z kl. III i (114 cyfr).